Po kilku latach w końcu dopracowałam swój przepis na bigos, więc uznałam, że trzeba go czym prędzej uwiecznić.... nim pamięć zacznie szwankować :) .... A może i ktoś skorzysta, co byłoby dla mnie największym prezentem. Gotowanie bigosu u mnie trwa minimum 3 dni, każdego kolejnego dnia dorzucam kolejne składniki.
Śliwki i wino to gwarancja dobrego bigosu ... i ja uwielbiam ten smak... słodkawy, lekko kwaśny.
P.S. Z dedykacją dla mojego Męża-Największego Miłośnika Bigosu jakiego znam :).
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 średnia główka kapusty białej
- 1 cebula
- 2 łyżki smalcu
- 2 ziarenka jałowca
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 4 ziarenka pieprzu czarnego
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka kminku
- 5 łyżek / 20g grzybów suszonych
- 20 śliwek suszonych
- 300 g boczku
- 500 g kiełbasy
- 1 1/2 szklanki wina czerwonego wytrawnego
- 1 łyżka majeranku
- 1/2 łyżki cząbru
- pieprz
Wykonanie:
Kapustę kiszoną przelewamy zimną wodą na durszlaku i razem z pokrojoną cebulą przesmażamy na smalcu. Podsmażamy ok. 10 minut i podlewamy stopniowo wodą (ok.4 szklanki), dodajemy suszone śliwki, listki laurowe, kminek i dusimy pod przykryciem na bardzo małym ogniu ok.2h.
Kapustę białą należy poszatkować i wrzucić na niewielką ilość osolonej wody. Dodać pokrojone na mniejsze kawałki suszone grzyby (nie namaczać wcześniej!), jałowiec, ziele angielskie, pieprz i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 1-1 1/12h.
Kiedy obie kapusty będą miękkie łączymy razem i dusimy jeszcze jakieś 30 minut. Bigos odstawiamy "zamrażamy" na cała noc.
Następnego dnia wstawiamy bigos na mały ogień i w międzyczasie podsmażamy boczek i kiełbasę na patelni aż tłuszcz się wytopi a kiełbasa zrumieni. Do bigosu wlewamy wino, dodajemy majeranek, cząber i dorzucamy na koniec boczek z kiełbasą. Dusimy wszystko jeszcze ok.1- 1 1/2h minut i odstawiamy na cały dzień. Kolejnego dnia dusimy ponownie wszystko ok. 1h i można już zacząć delektować się bigosem.
Bigosu już nie dosalam, ponieważ kiełbasa i boczek dają mu słony posmak .... ale to już kwestia gustu :).