Monday, January 14, 2013

Mięta


Mięta jest rośliną wieloletnią i zimotrwałą - odznacza się długim okresem wegetacyjnym i odpornością na mróz. Charakterystyczny orzeźwiający smak , lekko słodkawy ... to właśnie mięta. I to czyni ją podstawowy składnik gum do żucia. Odmian mięty istnieje już ponad 40, w tym w Polsce występuje ich zaledwie 9. Najczęściej uprawiane to: mięta kłosowa (Mentha spicata), mięta pieprzowa (Mentha x piperita), mięta okrągłolistna (Mentha suaveolens).
Mięta osiąga wysokośc ok. 80 cm ... przy czym bylina jest bardzo "ekspansywna" ... niezwykle szybko się rozrasta.
Pochodzenie mięty to Europa, i występuje też głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Ale jej zastosowanie nie było obce starożytnym Egipcjanom i Chńczykom.

Uprawa
Nie jest bardzo wymagająca odnośnie podłoża, a rośnie najlepiej w miejscu półcienistym na wilgotnym podłożu. Nasiona wysiewa się w miesiącu marcu i kwietniu, a kwitnienie rośliny następuje w czerwcu i lipcu. Regularne przycinanie rośliny pobudza jej rozrost.

Z czym to się je ?
Mięta jest popularna ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale w kulinarii również staje się coraz bardziej znana. Można ją dodawać do potraw, napojów, deserów, sałatek i wszelkiego rodzaju słodyczy. Dodaje się ją do pieczonych ryb, kurczaka i mięs (poza wieprzowiną). Doskonale komponuje się z sałatką z pomidorów, zieloną sałatą, szpinakiem czy twarożkiem. W  kategorii deserów lody miętowe napewno nikomu nie są obce, nie mówiąc już o herbatce miętowej parzonej z suszonych liści.

Ciekawostki

  • w starożytności uważano, że mięta pobudza mózg i uczeni nacierali nią skronie
  • mięta ma działanie uspokajające, przeciwskurczowe, przeciwwymiotne, dezynfekujące, przeciwbólowe, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, bakteriobójcze
  • mięta była uznawana w dawnych czasach za magiczne zioło, wywar z niej miał odpędzać demony i lęki


No comments:

Post a Comment